Infolinia: +48 800 153 154

Pogotowie kleszczowe Pogotowie kleszczowe Pogotowie kleszczowe - logo

data publikacji: 04.05.2021
Gdzie lubią zagnieżdżać się kleszcze?

W związku z ociepleniem klimatu i rosnącą populacją kleszczy warto wiedzieć, jak ochronić siebie i swoich bliskich przed pasożytami, a także jak postępować w sytuacji gdy zaatakuje nas kleszcz.

Na początek przyda się wiedza, jak sprawdzić czy mamy kleszcza

Wkłucia kleszcza, w przeciwieństwie do ugryzienia komara nie czujemy, ponieważ ślina pajęczaka zawiera składniki o działaniu znieczulającym. W związku z tym, często zdarza się, że kleszcza odkrywamy w skórze przypadkowo, gdy jego rozmiar na skutek kilku – lub kilkunastu godzin żerowania się powiększa.

Kleszcze mogą nawet kilka godzin przemieszczać się po ubraniu i skórze w poszukiwaniu dogodnego do wkłucia miejsca, czyli takiego gdzie skóra jest cieńsza i bardziej ukrwiona, np. za uszami, karku, w zgięciach kończyn i pachwinach. Z tego powodu zaleca się zmianę ubrania i kąpiel po powrocie ze spaceru po lesie lub parku, dzięki czemu pozbędziemy się jeszcze „wędrującego” pasożyta.

Regularnie sprawdzaj skórę swoją, dzieci i sierść zwierzaków!

Kontrola skóry pod kątem obecności kleszczy, szczególnie jeśli w ciągu dnia byliśmy aktywni na świeżym powietrzu, przebywaliśmy w lesie lub w pobliżu zbiorników wodnych, powinna stać się codzienną rutyną. W przypadku małych dzieci, rodzice powinni wykazać się dużą czujnością i  sprawdzać ich skórę, na przykład podczas kąpieli, by nie wywołać niepotrzebnie niepokoju.

Starszym dzieciom warto wytłumaczyć czym są kleszcze, jak wyglądają i pouczyć, by w sytuacji znalezienia pasożyta w skórze nie drapały go i nie usuwały samodzielnie.

Należy zachować czujność także w przypadku psów i kotów. Niestety często zdarza się, że pomimo stosowanych środków ochronnych (obroży lub kropli typu „spot on”, które weterynarze zalecają stosować przez okrągły rok) czworonogi są atakowane przez kleszcze.

Podobnie jak ludzie, nasi pupile są narażeni na niebezpieczne choroby odkleszczowe.

Jak chronić się przed kleszczami?

Stosuj środki ochronne, czyli tzw. repelenty. W przypadku zamiaru użycia preparatu u dziecka, zwróć uwagę na skład oraz zalecaną przez producenta częstotliwość stosowania. Polecany do tego celu, już od 3-go roku życia jest repelent Kick the Tick Max Repelent Plus, który chroni nie tylko przed kleszczami, ale również komarami i meszkami.

Powrót

Czytaj inne artykuły

Wyciąganie kleszcza krok po kroku. Sprawdź, jak to zrobić bezpiecznie

„Złapanie” kleszcza nie musi się skończyć zachorowaniem na np. boreliozę czy kleszczowe zapalenie mózgu.

Czytaj więcej >>
Jak usunąć kleszcza u kota?

Większość właścicieli psów doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak dużym zagrożeniem dla ich czworonogów są kleszcze, a dokładniej przenoszone przez nie choroby.

Czytaj więcej >>
Rumień po ukąszeniu kleszcza – jak go rozpoznać? Co robić, gdy się pojawi?

Kleszcze mogą być nosicielami wielu patogenów chorobotwórczych, z których najgroźniejsze są krętki boreliozy.

Czytaj więcej >>