Infolinia: +48 800 153 154

Pogotowie kleszczowe Pogotowie kleszczowe Pogotowie kleszczowe - logo

data publikacji: 04.05.2021
Gdzie lubią zagnieżdżać się kleszcze?

W związku z ociepleniem klimatu i rosnącą populacją kleszczy warto wiedzieć, jak ochronić siebie i swoich bliskich przed pasożytami, a także jak postępować w sytuacji gdy zaatakuje nas kleszcz.

Na początek przyda się wiedza, jak sprawdzić czy mamy kleszcza

Wkłucia kleszcza, w przeciwieństwie do ugryzienia komara nie czujemy, ponieważ ślina pajęczaka zawiera składniki o działaniu znieczulającym. W związku z tym, często zdarza się, że kleszcza odkrywamy w skórze przypadkowo, gdy jego rozmiar na skutek kilku – lub kilkunastu godzin żerowania się powiększa.

Kleszcze mogą nawet kilka godzin przemieszczać się po ubraniu i skórze w poszukiwaniu dogodnego do wkłucia miejsca, czyli takiego gdzie skóra jest cieńsza i bardziej ukrwiona, np. za uszami, karku, w zgięciach kończyn i pachwinach. Z tego powodu zaleca się zmianę ubrania i kąpiel po powrocie ze spaceru po lesie lub parku, dzięki czemu pozbędziemy się jeszcze „wędrującego” pasożyta.

Regularnie sprawdzaj skórę swoją, dzieci i sierść zwierzaków!

Kontrola skóry pod kątem obecności kleszczy, szczególnie jeśli w ciągu dnia byliśmy aktywni na świeżym powietrzu, przebywaliśmy w lesie lub w pobliżu zbiorników wodnych, powinna stać się codzienną rutyną. W przypadku małych dzieci, rodzice powinni wykazać się dużą czujnością i  sprawdzać ich skórę, na przykład podczas kąpieli, by nie wywołać niepotrzebnie niepokoju.

Starszym dzieciom warto wytłumaczyć czym są kleszcze, jak wyglądają i pouczyć, by w sytuacji znalezienia pasożyta w skórze nie drapały go i nie usuwały samodzielnie.

Należy zachować czujność także w przypadku psów i kotów. Niestety często zdarza się, że pomimo stosowanych środków ochronnych (obroży lub kropli typu „spot on”, które weterynarze zalecają stosować przez okrągły rok) czworonogi są atakowane przez kleszcze.

Podobnie jak ludzie, nasi pupile są narażeni na niebezpieczne choroby odkleszczowe.

Jak chronić się przed kleszczami?

Stosuj środki ochronne, czyli tzw. repelenty. W przypadku zamiaru użycia preparatu u dziecka, zwróć uwagę na skład oraz zalecaną przez producenta częstotliwość stosowania. Polecany do tego celu, już od 3-go roku życia jest repelent Kick the Tick Max Repelent Plus, który chroni nie tylko przed kleszczami, ale również komarami i meszkami.

Powrót

Czytaj inne artykuły

Gdzie lubią zagnieżdżać się kleszcze?

W związku z ociepleniem klimatu i rosnącą populacją kleszczy warto wiedzieć, jak ochronić siebie i swoich bliskich przed pasożytami…

Czytaj więcej >>
Jakie gatunki kleszczy spotykamy w Polsce?

Na świecie występuje ok. 860 gatunków kleszczy, w Polsce jest ich około 20. Kleszcze przenoszą liczne patogeny, które wywołują groźne choroby u ludzi i zwierząt. Można je spotkać we wszystkich  typach środowisk. Jakie gatunki kleszczy są szczególnie istotne i stanowią dla nas największe zagrożenie? Na to pytanie znajdziesz odpowiedź w tym artykule. Kleszcz pospolity Bezdyskusyjnie […]

Czytaj więcej >>
Jak prawidłowo usunąć kleszcza?

Myśl o samodzielnym wyciągnięciu kleszcza jest dla wielu osób tak przytłaczająca, że gdy jakimś nieszczęśliwym trafem złapią pasożyta, zapobiegawczo wolą odwiedzić szpitalną izbę przyjęć. Wg przeprowadzonych w 2017 roku  badań, aż 47% Polaków zadeklarowało właśnie ten sposób rozwiązania problemu z kleszczem. Nie jest to konieczne – pomoc lekarska jest niezbędna kiedy, nie uda się do […]

Czytaj więcej >>