Infolinia: +48 800 153 154

Pogotowie kleszczowe Pogotowie kleszczowe Pogotowie kleszczowe - logo

data publikacji: 15.04.2021
Rumień wędrujący – poznaj objawy boreliozy

Borelioza jest najgroźniejszą i najczęściej diagnozowaną w Polsce chorobą odkleszczową. Liczba zachorowań wzrasta z roku na rok. Dla przykładu w 2019 roku zdiagnozowano w naszym kraju ok. 9 tysięcy przypadków, a rok później, tylko w okresie 1-31 lipca było ich ok 6,5 tysiąca.

Borelioza jest trudna do zdiagnozowana, a jej objawy często nieoczywiste, stąd można przypuszczać, że faktyczna liczba zachorowań może być dużo większa.

Borelioza przenoszona jest przez kleszcza pospolitego, wywołują ją krętki z rodzaju Borrelia.

Krętki bytują w przewodzie pokarmowym kleszcza i uaktywniają się po wypełnieniu jego jelit krwią w trakcie żerowania. Zaczynają się wówczas namnażać i przedostawać do płynów ustrojowych oraz gruczołów ślinowych pasożyta. W tym czasie dochodzi do także przeniknięcie krętków do tkanki łącznej kleszcza. W czasie ssania krwi żywiciela dochodzi do wprowadzania drobnoustrojów do jego organizmu.

Ryzyko zakażenia chorobą wzrasta w sytuacji gdy kleszcz żeruje dłużej niż 24h, stąd bardzo istotne jest jak najszybsze i bezpieczne usuwanie pasożytów ze skóry.

Rumień wędrujący – czy reakcja alergiczna?

Borelioza jest chorobą o charakterze postępującym i przebiega w kilku etapach. W początkowym stadium, które następuje po kilku dniach lub tygodniach od ukłucia przez zakażonego kleszcza, na skórze pojawia się kolista zmiana – tzw. rumień wędrujący. Nie zawsze zmiana na skórze jest symptomem boreliozy. Jeśli pojawi się od razu po wkłuciu kleszcza, może być reakcją alergiczną na ślinę pasożyta i będzie zanikać po paru dniach – w przeciwieństwie do rumienia, który będzie się powiększać do powierzchni koła o 5 cm średnicy.

Po czym jeszcze rozpoznamy rumień wędrujący?

Przypomina „tarczę strzelniczą”, w której w środku, w miejscu gdzie wgryzł się kleszcz, widoczna jest plamka, wokół niej jest blady okrąg, a zewnętrzne krawędzie zmiany są czerwone i powiększają się z dnia na dzień. W przypadku zmiany o podłożu alergicznym, na przestrzeni czasu obserwujemy jej blednięcie i zanikanie.

Uwaga – może się zdarzyć, że po kontakcie z zainfekowanym boreliozą kleszczem zmiana na skórze się nie pojawi. W tej sytuacji nasze podejrzenia powinny wzbudzić wystąpienie objawów przypominających grypę. Wówczas należy niezwłocznie udać się do lekarza, który zleci odpowiednie badania i wdroży leczenie antybiotykami.

Powrót

Czytaj inne artykuły

Wyciąganie kleszcza krok po kroku. Sprawdź, jak to zrobić bezpiecznie

„Złapanie” kleszcza nie musi się skończyć zachorowaniem na np. boreliozę czy kleszczowe zapalenie mózgu.

Czytaj więcej >>
Jak usunąć kleszcza u kota?

Większość właścicieli psów doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak dużym zagrożeniem dla ich czworonogów są kleszcze, a dokładniej przenoszone przez nie choroby.

Czytaj więcej >>
Rumień po ukąszeniu kleszcza – jak go rozpoznać? Co robić, gdy się pojawi?

Kleszcze mogą być nosicielami wielu patogenów chorobotwórczych, z których najgroźniejsze są krętki boreliozy.

Czytaj więcej >>