Infolinia: +48 800 153 154

Pogotowie kleszczowe Pogotowie kleszczowe Pogotowie kleszczowe - logo

data publikacji: 12.04.2021
Kleszcz u zwierząt

Kleszcze to niewielkich rozmiarów pajęczaki, które są przenosicielami patogenów bardzo groźnych chorób. Pomimo, że wiele mówi i pisze się w mediach na temat kleszczy, nie wszyscy są świadomi faktu, iż wkłucie kleszcza może wiązać się z bardzo poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi zarówno u ludzi, jak i zwierząt. Każdy posiadacz pas lub kota, szczególnie w okresie aktywności kleszczy – czyli od wczesnej wiosny do późnej jesieni – powinien regularnie kontrolować sierść pupila pod kątem obecności kleszczy, ponieważ stanowią one realne zagrożenie dla zdrowia, a czasem życia czworonoga. Ryzyko zachorowania możemy znacznie zredukować, jeśli podejmiemy szybkie i skuteczne działania.

 

Konsekwencje zdrowotne kleszcza dla zdrowia psa lub kota

Szacuje się, że ok 30-50%kleszczy (w zależności od regionu kraju) jest przenosicielem chorobotwórczych patogenów, więc nie każde wkłucie pasożyta może skutkować zakażeniem.

Ryzyko jest jednak duże, więc żadnego przypadku ugryzienia kleszcza nie należy bagatelizować.

 

Kleszcz pospolity, który jest najbardziej rozpowszechnionym gatunkiem kleszcza w Polsce przenosi choroby zagrażające zarówno ludziom jak i zwierzętom, a należą do nich:

Borelioza, powodowana przez krętki borrelia burgdorferi, jest jedną z najgroźniejszych chorób przenoszonych przez kleszcze. Jej przebieg nie zawsze jest taki sam, objawy nie są oczywiste, szczególnie w pierwszej fazie przebiegu, stąd jej diagnostyka nie jest łatwa. Psy zarażone boreliozą mają m.in. problemy z poruszaniem się, są apatyczne, tracą apetyt. Występują także u nich zmiany skórne, a także problemy z oddawaniem moczu. Nie leczona choroba u psa może spowodować śmierć zwierzęcia.

Babeszjoza, która jest wywoływana przez pierwotniaki Babesia canis i B. capreoli jest bardzo groźną chorobą, która często kończy się śmiercią zwierzęcia. Dlatego niezmiernie istotne jest, by wcześnie wychwycić objawy, do który należą wysoka temperatura, senność, wymioty, problemy z widzeniem oraz – co jest charakterystyczne dla tej choroby – rude zabarwienie moczu.

Erlichioza – jest mniej znaną, ale także bardzo niebezpieczną chorobą. Jej typowym objawem jest utrata apetytu i gwałtowny spadek masy ciała psa. Dodatkowo u zwierzęcia występuje apatia, wysoka temperatura, krwawienie z nosa i wymioty.

Anaplazmoza – jest chorobą trudną do zdiagnozowania u psa, ponieważ nie daje żadnych specyficznych objawów. Zainfekowany pies staje się apatyczny, ma pogorszony apetyt, powiększone węzły chłonne i śledzionę. Choroba nie jest śmiertelna, ale w przypadku braku diagnozy i odpowiednego leczenia stopniowo wyniszcza organizm zwierzęcia.

 

Wspomniane wyżej schorzenia występują także u kotów, ale są rzadko diagnozowane. Natomiast warto w tym miejscu wspomnieć o zakaźnej anemii kotów, która nieleczona może doprowadzić do śmierci.

Posiadacze zwierząt, powinni także mieć na uwadze, że ugryzienie kleszcza może mieć dla pas lub kota przykre konsekwencje nawet jeśli kleszcz nie był nosicielem chorobotwórczych drobnoustrojów.

Zwierzaki wyczuwają bowiem obecność pasożyta w ciele i próbują same się go pozbyć – poprzez drapanie lub gryzienie miejsca, w które wczepił się kleszcz.  Może to doprowadzić do uszkodzenia  i schorzeń skóry oraz ubytków sierści.

 

Jak usunąć kleszcza u psa?

Zaczynamy od uspokojenia psa, ponieważ zabieg usuwania kleszcza może być dla niego stresujący. Bardzo ważny jest czas, ponieważ ryzyko wystąpienia zakażenia wzrasta drastycznie po 24 godzinach od rozpoczęcia żerowania przez pasożyta, dlatego warto rozważyć samodzielne udzielenie pomocy zwierzęciu – zamiast udawać się z nim do weterynarza.

 

Przechodząc do meritum – kleszcza u psa nie wyciągamy palcami lub innymi „babcinymi” sposobami.

  • Miejsca wczepienia kleszcza, podobnie jak u ludzi nie należy smarować tłuszczem ani przypalać, ponieważ może to rozdrażnić pasożyta i spowodować zwrócenie zawartości jelita pasożyta oraz zwiększenie produkcji toksycznej śliny.
  • Najbardziej bezpiecznym, a jednocześnie najbardziej skutecznym rozwiązaniem jest użycie przyrządu Kick the Tick. Jest on wyposażony w 2 dostosowane do wielkości kleszcza końcówki i zapewnia pewne uchwycenie pasożyta przy skórze. Przyrząd jest także dostępny w zestawie Kick The Tick expert, w skład którego wchodzi także spray do zamrożenia kleszczy, dzięki czemu znacznie zmniejsza się ryzyko uszkodzenia pasożyta.
  • Przed usuwaniem kleszcza zaleca się założenie gumowych rękawiczek.
  • Następnie należy zamrozić kleszcza. W zależności od jego wielkości, na larwę lub nimfę należy zastosować jedną dawkę preparatu, na postać dorosłą dwie dawki.
  • Następnie przyrządem Kick the Tick, po uprzednim wyborze odpowiedniej końcówki, chwytamy kleszcza przy skórze, lekko okręcamy i zdecydowanym ruchem ku górze wyciągamy go ze skóry.
  • Miejsce po usunięciu kleszcza dezynfekujemy i sprawdzamy, czy w skórze nie pozostały fragmenty pasożyta.
  • Przez kilka następnych tygodni warto obserwować miejsce po usunięciu pasożyta, a w przypadku wystąpienia niepokojących zmian na skórze lub objawów chorobowych u psa, niezwłocznie udajemy się do weterynarza.

 

Jak usunąć kleszcza u kota?

Wyciąganie kleszcza u kota warto wykonywać przy pomocy drugiej osoby, która przytrzyma kota.

Podobnie, jak w przypadku psów, możemy użyć przyrządu Kick the Tick lub zestawu zawierającego aplikator do zamrażania pasożyta.

Dalszy proces przebiega analogicznie, jak w przypadku usuwania kleszcza u psa. Gdy zabieg się powiedzie, przez kilkanaście dni powinno się obserwować zwierzę, by wykluczyć ewentualnie zakażenie.

W przypadku podejrzenia, że zwierzę zostało zainfekowane należy udać się do weterynarza, w celu przeprowadzenia badania, zdiagnozowania go i podjęcia leczenia.

Ponieważ od kilku lat mamy do czynienia z plagą kleszczy, właściciele psów oraz kotów powinni kłaść szczególny nacisk na profilaktykę i ochronę zwierząt przed kleszczami,

 

Warto stosować się do poniższych zaleceń:

  • Ograniczyć kotu możliwość wychodzenia z domu, zwłaszcza w okresie wzmożonej aktywności kleszczy (od wiosny do jesieni).
  • Po każdym powrocie ze spaceru sprawdzać sierść.
  • Zrezygnowanie ze spacerów w rejonach, gdzie kleszczy jest najwięcej, czyli okolicach zbiorników wodnych, zagajnikach i lasach.
  • Zaopatrzyć się w profesjonalny zestaw do samodzielnego usuwania kleszczy  Kick The Tick expert.

 

Jeśli zastosujemy się do powyższych zasad, znacząco ograniczymy ryzyko zachorowania zwierzęcia na chorobę  przenoszoną przez kleszcze.

Powrót

Czytaj inne artykuły

Gdzie lubią zagnieżdżać się kleszcze?

W związku z ociepleniem klimatu i rosnącą populacją kleszczy warto wiedzieć, jak ochronić siebie i swoich bliskich przed pasożytami…

Czytaj więcej >>
Jakie gatunki kleszczy spotykamy w Polsce?

Na świecie występuje ok. 860 gatunków kleszczy, w Polsce jest ich około 20. Kleszcze przenoszą liczne patogeny, które wywołują groźne choroby u ludzi i zwierząt. Można je spotkać we wszystkich  typach środowisk. Jakie gatunki kleszczy są szczególnie istotne i stanowią dla nas największe zagrożenie? Na to pytanie znajdziesz odpowiedź w tym artykule. Kleszcz pospolity Bezdyskusyjnie […]

Czytaj więcej >>
Jak prawidłowo usunąć kleszcza?

Myśl o samodzielnym wyciągnięciu kleszcza jest dla wielu osób tak przytłaczająca, że gdy jakimś nieszczęśliwym trafem złapią pasożyta, zapobiegawczo wolą odwiedzić szpitalną izbę przyjęć. Wg przeprowadzonych w 2017 roku  badań, aż 47% Polaków zadeklarowało właśnie ten sposób rozwiązania problemu z kleszczem. Nie jest to konieczne – pomoc lekarska jest niezbędna kiedy, nie uda się do […]

Czytaj więcej >>