Infolinia: +48 800 153 154

Pogotowie kleszczowe Pogotowie kleszczowe Pogotowie kleszczowe - logo

data publikacji: 12.04.2021
Kleszcz u dziecka

Gdy po powrocie ze spaceru w lesie, czy beztroskiej zabawie w przydomowym ogródku stwierdzimy na ciele dziecka mały, czarny punkt, oznacza to, że mamy do czynienia z kleszczem. Wkłucie pasożyta nie jest bolesne, więc dziecko nie odczuwa dolegliwości związanych z obecnością pasożyta. W tej sytuacji należy działać natychmiast, aby nie dopuścić do możliwego zainfekowania organizmu dziecka chorobotwórczymi patogenami, jakie znajdować się mogą w ślinie kleszcza.

Nie zawsze jednak rodzice wiedzą, jak wyciągnąć kleszcza w bezpieczny sposób, a w rzeczywistości można to zrobić w 3 prostych krokach, o ile dysponujemy odpowiednim przyrządem do usuwania kleszczy. Więcej informacji znajdziecie w naszym poradniku.

Nie można zwlekać

Istotne jest, aby rodzice byli świadomi, by nie czekać z usunięciem kleszcza i starali się usunąć go natychmiast po jego zauważeniu. Wynika to z tego, że ryzyko przekazania patogenów boreliozy drastycznie wzrasta po 24 godzinach od momentu wczepienia się pasożyta. Patogeny zawarte w ślinie i jelicie pajęczaka w trakcie jego żerowania mogą zostać przekazane do organizmu żywiciela, dlatego pod żadnym pozorem nie należy bagatelizować kleszczy w ciele dziecka, jak również u osób dorosłych oraz zwierząt.

Zwlekanie z usuwaniem pasożyta powoduje, że przy pomocy swojego aparatu gębowego wczepia się on w ciało jeszcze mocniej, co utrudnia jego wyciągnięcie ze skóry i zwiększa ryzyko przypadkowego rozerwania kleszcza i pozostawienia jego fragmentów w skórze.

Bardzo ważne przy usuwaniu kleszcza jest zachowanie tzw. „zimnej krwi” i nie uleganie panice. Nie jest konieczna wizyta na pogotowiu, gdzie czas oczekiwania na pomoc wynieść może kilka godzin – ponieważ kleszcza możesz wyciągnąć samodzielnie, oczywiście jeśli dysponujesz odpowiednim przyrządem, który przybliżymy w dalszej części artykulu.

 

Babcine metody? Stanowczo odradzamy!

Większość z nas zetknęła się z różnymi domowymi sposobami na pozbycie się kleszcza. Wiele z nich niestety jest nadal praktykowana, a powinno się o nich zapomnieć, ponieważ zamiast pomóc, mogą wręcz pogorszyć sytuację.

Jak nie należy usuwać kleszcza?

  • Nie smarować tłuszczem – co ma rzekomo sprawić, że kleszcz „wyślizgnie” się ze skóry. Niestety rezultat będzie dokładnie odwrotny. Potraktowany w ten sposób pasożyt może zwrócić zawartość swojego żołądka, a dodatkowo jeszcze mocniej wczepić się w skórę.
  • Nie przypalać – np. przy użyciu rozgrzanego pręcika. To metoda nieskuteczna, a przede wszystkim ryzykowna dla dziecka, gdyż może skutkować poparzeniem i sprawieniem bólu.
  • Nie wydłubywać – ponieważ w ten sposób możemy podrażnić lub uszkodzić kleszcza, a dodatkowo spowodować poważnie uszkodzenie skóry.

Do usuwania pasożyta nie powinno się także używać pęsety kosmetycznej, której budowa uniemożliwia sprawne uchwycenie kleszcza przy skórze, a ostre zakończenia pęsety mogą odciąć korpus od części gębowej znajdującej się w skórze.

 

Rekomendowany sposób na usunięcie kleszcza

W domowej apteczce powinniśmy mieć zawsze odpowiedni przyrząd do usuwania kleszczy. Ludzi. Do takich należy przyrząd Kick the Tick, który posiada dwie zróżnicowane pod względem wielkości końców dostosowane kształtem i rozmiarem do wielkości kleszcza w zależności od jego fazy rozwoju – nimfy lub postaci dorosłej. Jest wygodny, ergonomiczny i bardziej skuteczny od zwykłej pęsety.

Dodatkowo, warto także zaopatrzyć się w specjalny zestaw do usuwania kleszczy, na który składa się spray do zamrażania kleszcza, który w znaczący sposób zmniejsza ryzyko uszkodzenia kleszcza podczas zabiegu, dzięki zastosowanej technologii APRF ( Anti Parasite Removal Film).

Spray nie zawiera pestycydów, jest bezpieczny dla dzieci i może być stosowany już od 3-go roku życia. Dodatkowo wystarcza na usunięcie do ok 40 kleszczy, więc jest bardzo wydajny.

 

Jak usunąć kleszcza przy użyciu zestawu Kick The Tick expert?

Zabieg jest łatwy i trwa kilka sekund. Należy wykonać 3 kroki:

  • zamrozić kleszcza aplikatorem,
  • usunąć go ze skóry przy pomocy znajdującego się w zestawie przyrządu,
  • zdezynfekować miejsce po usunięciu kleszcza.

Zabieg najlepiej wykonywać w gumowych rękawiczkach.

 

Jeśli mamy do czynienia z małym kleszczem, wystarczy jedna aplikacja, w przypadku osobnika dorosłego należy kleszcza opryskać dwa razy.

Usuwając kleszcza należy uchwycić go przy skórze, delikatnie okręcić i wyciągnąć zdecydowanym ruchem ku górze.

Po usunięciu pasożyta trzeba obserwować ranę i jeśli pojawi się jakakolwiek niepokojąca zmiana, w szczególności w kształcie koła, niezwłocznie należy udać się do lekarza.

Nie wszystkie kleszcze są nosicielami krętków boreliozy, szacuje się, że ok. 30%, a w niektórych regionach Polski nawet 40% może być zainfekowana.

 

Powrót

Czytaj inne artykuły

Wyciąganie kleszcza krok po kroku. Sprawdź, jak to zrobić bezpiecznie

„Złapanie” kleszcza nie musi się skończyć zachorowaniem na np. boreliozę czy kleszczowe zapalenie mózgu.

Czytaj więcej >>
Jak usunąć kleszcza u kota?

Większość właścicieli psów doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak dużym zagrożeniem dla ich czworonogów są kleszcze, a dokładniej przenoszone przez nie choroby.

Czytaj więcej >>
Rumień po ukąszeniu kleszcza – jak go rozpoznać? Co robić, gdy się pojawi?

Kleszcze mogą być nosicielami wielu patogenów chorobotwórczych, z których najgroźniejsze są krętki boreliozy.

Czytaj więcej >>