Gdy po powrocie ze spaceru w lesie, czy beztroskiej zabawie w przydomowym ogródku stwierdzimy na ciele dziecka mały, czarny punkt, oznacza to, że mamy do czynienia z kleszczem. Wkłucie pasożyta nie jest bolesne, więc dziecko nie odczuwa dolegliwości związanych z obecnością pasożyta. W tej sytuacji należy działać natychmiast, aby nie dopuścić do możliwego zainfekowania organizmu dziecka chorobotwórczymi patogenami, jakie znajdować się mogą w ślinie kleszcza.
Nie zawsze jednak rodzice wiedzą, jak wyciągnąć kleszcza w bezpieczny sposób, a w rzeczywistości można to zrobić w 3 prostych krokach, o ile dysponujemy odpowiednim przyrządem do usuwania kleszczy. Więcej informacji znajdziecie w naszym poradniku.
Nie można zwlekać
Istotne jest, aby rodzice byli świadomi, by nie czekać z usunięciem kleszcza i starali się usunąć go natychmiast po jego zauważeniu. Wynika to z tego, że ryzyko przekazania patogenów boreliozy drastycznie wzrasta po 24 godzinach od momentu wczepienia się pasożyta. Patogeny zawarte w ślinie i jelicie pajęczaka w trakcie jego żerowania mogą zostać przekazane do organizmu żywiciela, dlatego pod żadnym pozorem nie należy bagatelizować kleszczy w ciele dziecka, jak również u osób dorosłych oraz zwierząt.
Zwlekanie z usuwaniem pasożyta powoduje, że przy pomocy swojego aparatu gębowego wczepia się on w ciało jeszcze mocniej, co utrudnia jego wyciągnięcie ze skóry i zwiększa ryzyko przypadkowego rozerwania kleszcza i pozostawienia jego fragmentów w skórze.
Bardzo ważne przy usuwaniu kleszcza jest zachowanie tzw. „zimnej krwi” i nie uleganie panice. Nie jest konieczna wizyta na pogotowiu, gdzie czas oczekiwania na pomoc wynieść może kilka godzin – ponieważ kleszcza możesz wyciągnąć samodzielnie, oczywiście jeśli dysponujesz odpowiednim przyrządem, który przybliżymy w dalszej części artykulu.
Babcine metody? Stanowczo odradzamy!
Większość z nas zetknęła się z różnymi domowymi sposobami na pozbycie się kleszcza. Wiele z nich niestety jest nadal praktykowana, a powinno się o nich zapomnieć, ponieważ zamiast pomóc, mogą wręcz pogorszyć sytuację.
Jak nie należy usuwać kleszcza?
- Nie smarować tłuszczem – co ma rzekomo sprawić, że kleszcz „wyślizgnie” się ze skóry. Niestety rezultat będzie dokładnie odwrotny. Potraktowany w ten sposób pasożyt może zwrócić zawartość swojego żołądka, a dodatkowo jeszcze mocniej wczepić się w skórę.
- Nie przypalać – np. przy użyciu rozgrzanego pręcika. To metoda nieskuteczna, a przede wszystkim ryzykowna dla dziecka, gdyż może skutkować poparzeniem i sprawieniem bólu.
- Nie wydłubywać – ponieważ w ten sposób możemy podrażnić lub uszkodzić kleszcza, a dodatkowo spowodować poważnie uszkodzenie skóry.
Do usuwania pasożyta nie powinno się także używać pęsety kosmetycznej, której budowa uniemożliwia sprawne uchwycenie kleszcza przy skórze, a ostre zakończenia pęsety mogą odciąć korpus od części gębowej znajdującej się w skórze.
Rekomendowany sposób na usunięcie kleszcza
W domowej apteczce powinniśmy mieć zawsze odpowiedni przyrząd do usuwania kleszczy. Ludzi. Do takich należy przyrząd Kick the Tick, który posiada dwie zróżnicowane pod względem wielkości końców dostosowane kształtem i rozmiarem do wielkości kleszcza w zależności od jego fazy rozwoju – nimfy lub postaci dorosłej. Jest wygodny, ergonomiczny i bardziej skuteczny od zwykłej pęsety.
Dodatkowo, warto także zaopatrzyć się w specjalny zestaw do usuwania kleszczy, na który składa się spray do zamrażania kleszcza, który w znaczący sposób zmniejsza ryzyko uszkodzenia kleszcza podczas zabiegu, dzięki zastosowanej technologii APRF ( Anti Parasite Removal Film).
Spray nie zawiera pestycydów, jest bezpieczny dla dzieci i może być stosowany już od 3-go roku życia. Dodatkowo wystarcza na usunięcie do ok 40 kleszczy, więc jest bardzo wydajny.
Jak usunąć kleszcza przy użyciu zestawu Kick The Tick expert?
Zabieg jest łatwy i trwa kilka sekund. Należy wykonać 3 kroki:
- zamrozić kleszcza aplikatorem,
- usunąć go ze skóry przy pomocy znajdującego się w zestawie przyrządu,
- zdezynfekować miejsce po usunięciu kleszcza.
Zabieg najlepiej wykonywać w gumowych rękawiczkach.
Jeśli mamy do czynienia z małym kleszczem, wystarczy jedna aplikacja, w przypadku osobnika dorosłego należy kleszcza opryskać dwa razy.
Usuwając kleszcza należy uchwycić go przy skórze, delikatnie okręcić i wyciągnąć zdecydowanym ruchem ku górze.
Po usunięciu pasożyta trzeba obserwować ranę i jeśli pojawi się jakakolwiek niepokojąca zmiana, w szczególności w kształcie koła, niezwłocznie należy udać się do lekarza.
Nie wszystkie kleszcze są nosicielami krętków boreliozy, szacuje się, że ok. 30%, a w niektórych regionach Polski nawet 40% może być zainfekowana.