Infolinia: +48 800 153 154

Pogotowie kleszczowe Pogotowie kleszczowe Pogotowie kleszczowe - logo

data publikacji: 15.04.2021
Jak prawidłowo usunąć kleszcza?

Myśl o samodzielnym wyciągnięciu kleszcza jest dla wielu osób tak przytłaczająca, że gdy jakimś nieszczęśliwym trafem złapią pasożyta, zapobiegawczo wolą odwiedzić szpitalną izbę przyjęć. Wg przeprowadzonych w 2017 roku  badań, aż 47% Polaków zadeklarowało właśnie ten sposób rozwiązania problemu z kleszczem.

Nie jest to konieczne – pomoc lekarska jest niezbędna kiedy, nie uda się do końca wyciągnąć kleszcza ze skóry, ale bez obaw, łatwo można uniknąć także takiej sytuacji. Najważniejsza jest wiedza na temat poprawnego wyciągania pasożytów w całości, tak by ich nie uszkodzić. Jak krok po kroku wykonać ten zabieg szczegółowo przedstawimy w tym artykule. Spokojna głowa, to nie takie trudne! Co Ci będzie potrzebne?

 

Przezorny zawsze ubezpieczony

Kierując się zasadą – przezorny zawsze ubezpieczony, to ważne by być świadomym ryzyka ugryzienia kleszcza, szczególnie w Polsce. Populacja kleszczy, a więc i prawdopodobieństwo „złapania” tych pasożytów, jest najwyższe w całej Europie. Dodatkowo coraz częściej możemy je spotkać w miejscach takich jak miejskie skwery, ogródki czy przydomowe trawniki, już nie tylko w lasach! Co trzeci kleszcz bytujący w Polsce jest nosicielem bakterii wywołującej boreliozę – aby prawidłowo stawić czoła temu zagrożeniu, powinniśmy wyposażyć się w łatwe i jak najbardziej bezbolesne rozwiązanie, które pozwoli bezproblemowo wyciągnąć kleszcza ze skóry.

 

Kick the Tick® – 10 sekund i po kleszczu

Takim rozwiązaniem jest przyrząd do usuwania kleszcza Kick The Tick®. Posiada dwie końcówki wielkością dopasowane do rozmiarów kleszcza – larw lub dorosłych osobników. Zapewnia możliwość precyzyjnego uchwycenia kleszcza przy samym ciele. Przyrząd Kick The Tick® znajduje się w zestawie Kick The Tick® expert, który zawiera również środek zamrażający wykorzystujący technologię Anti-Parasite Removal Film. Środek zamraża kleszcza, zatrzymuje jego funkcje życiowe i produkcję wydzielin zawierających patogeny chorobotwórcze oraz minimalizuje ryzyko rozerwania ciała pasożyta.

 

Warto wiedzieć – Zestaw Kick The Tick® pozwala na usunięcie nawet 40 kleszczy – to produkt bardzo wydajny i praktyczny.

Usuwanie pasożyta przy pomocy przyrządu lub całego zestawu Kick the Tick® expert jest łatwe i bezbolesne. Minimalizuje ryzyko rozerwania ciała kleszcza i interwencji lekarza. Produkty Kick the Tick® są bezpieczne – posiadają atest Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny. Zestaw Kick The Tick expert® to produkt stworzony z myślą o całej rodzinie. Nie posiada w swoim składzie pestycydów i jest bezpieczny do stosowania u dzieci już od 3 roku życia.

 

A co ze zwykłą pęsetą?

Pewnie zastanawiasz się nad bezpieczeństwem usuwania kleszcza przy pomocy pęsety kosmetycznej, przecież tak wiele osób tak robi…

 

Oto dwa powody, dla których nie jest to polecana metoda:

  • po pierwsze: ostre zakończenie pęsety – chwytając nimi kleszcza ryzykujemy, że go rozerwiemy;
  • po drugie: wyciąganie kleszcza pęsetą kosmetyczną wymaga naciskania na skórę ostrymi końcówkami, by dokładnie chwycić pasożyta. Jest to zwykle bardzo nieprzyjemne i bolesne doświadczenie, a na dodatek często takie przedsięwzięcie kończy się wolno gojącą się raną, po której może zostać blizna.

Pewnie każdy rodzic ma świadomość, że nawet zwykłe wyciąganie drzazgi małemu dziecku pęsetą nie obejdzie się bez płaczu, dlatego więc lepiej nie doprowadzać do tak emocjonalnych sytuacji dla dziecka i siebie.

 

Jak wyciągać kleszcza przy pomocy zestawu Kick The Tick® expert?

Krok 1: Użyj środka zamrażającego. Jeśli mamy do czynienia z larwą/nimfą, jeden raz wystarczy.

Gdy mamy w ciele dorosłego kleszcza, potrzebne będą dwie aplikacje.

Krok 2. Złap za przyrząd Kick The Tick® i uchwyć pasożyta jak najbliżej powierzchni skóry odpowiednią końcówką. Następnie lekko okręcając wyciągnij nieproszonego gościa.

Krok 3. Ostatnim etapem usuwania kleszcza jest dezynfekcja miejsca wkłucia wodą utlenioną lub innym środkiem do dezynfekcji ran.

Kilka następnych dni po wykonaniu zabiegu kluczowa jest dokładna obserwacja skóry. W razie dostrzeżenia rumienia, należy niezwłocznie udać się do lekarza – jest to standardowa oznaka zakażenia boreliozą.

 

Rada: pamiętaj, że przed jakąkolwiek czynnością związaną z wyciąganiem kleszcza należy założyć gumowe rękawiczki. Sposób wyciągania kleszcza opisany powyżej jest bardzo skuteczny w porównaniu z „domowymi sposobami” takimi jak przypalanie pasożyta rozgrzanym drucikiem czy traktowaniem go tłuszczem. Warto również zaznaczyć, że poprzez stosowanie specjalnego preparatu przeciw kleszczom, możliwe jest znaczne ograniczenie ryzyka „złapania” tych niebezpiecznych pasożytów.

 

Powrót

Czytaj inne artykuły

Gdzie lubią zagnieżdżać się kleszcze?

W związku z ociepleniem klimatu i rosnącą populacją kleszczy warto wiedzieć, jak ochronić siebie i swoich bliskich przed pasożytami…

Czytaj więcej >>
Jakie gatunki kleszczy spotykamy w Polsce?

Na świecie występuje ok. 860 gatunków kleszczy, w Polsce jest ich około 20. Kleszcze przenoszą liczne patogeny, które wywołują groźne choroby u ludzi i zwierząt. Można je spotkać we wszystkich  typach środowisk. Jakie gatunki kleszczy są szczególnie istotne i stanowią dla nas największe zagrożenie? Na to pytanie znajdziesz odpowiedź w tym artykule. Kleszcz pospolity Bezdyskusyjnie […]

Czytaj więcej >>
Jak prawidłowo usunąć kleszcza?

Myśl o samodzielnym wyciągnięciu kleszcza jest dla wielu osób tak przytłaczająca, że gdy jakimś nieszczęśliwym trafem złapią pasożyta, zapobiegawczo wolą odwiedzić szpitalną izbę przyjęć. Wg przeprowadzonych w 2017 roku  badań, aż 47% Polaków zadeklarowało właśnie ten sposób rozwiązania problemu z kleszczem. Nie jest to konieczne – pomoc lekarska jest niezbędna kiedy, nie uda się do […]

Czytaj więcej >>