Infolinia: +48 800 153 154

Pogotowie kleszczowe Pogotowie kleszczowe Pogotowie kleszczowe - logo

data publikacji: 15.04.2021
Rumień wędrujący – poznaj objawy boreliozy

Borelioza jest najgroźniejszą i najczęściej diagnozowaną w Polsce chorobą odkleszczową. Liczba zachorowań wzrasta z roku na rok. Dla przykładu w 2019 roku zdiagnozowano w naszym kraju ok. 9 tysięcy przypadków, a rok później, tylko w okresie 1-31 lipca było ich ok 6,5 tysiąca.

Borelioza jest trudna do zdiagnozowana, a jej objawy często nieoczywiste, stąd można przypuszczać, że faktyczna liczba zachorowań może być dużo większa.

Borelioza przenoszona jest przez kleszcza pospolitego, wywołują ją krętki z rodzaju Borrelia.

Krętki bytują w przewodzie pokarmowym kleszcza i uaktywniają się po wypełnieniu jego jelit krwią w trakcie żerowania. Zaczynają się wówczas namnażać i przedostawać do płynów ustrojowych oraz gruczołów ślinowych pasożyta. W tym czasie dochodzi do także przeniknięcie krętków do tkanki łącznej kleszcza. W czasie ssania krwi żywiciela dochodzi do wprowadzania drobnoustrojów do jego organizmu.

Ryzyko zakażenia chorobą wzrasta w sytuacji gdy kleszcz żeruje dłużej niż 24h, stąd bardzo istotne jest jak najszybsze i bezpieczne usuwanie pasożytów ze skóry.

Rumień wędrujący – czy reakcja alergiczna?

Borelioza jest chorobą o charakterze postępującym i przebiega w kilku etapach. W początkowym stadium, które następuje po kilku dniach lub tygodniach od ukłucia przez zakażonego kleszcza, na skórze pojawia się kolista zmiana – tzw. rumień wędrujący. Nie zawsze zmiana na skórze jest symptomem boreliozy. Jeśli pojawi się od razu po wkłuciu kleszcza, może być reakcją alergiczną na ślinę pasożyta i będzie zanikać po paru dniach – w przeciwieństwie do rumienia, który będzie się powiększać do powierzchni koła o 5 cm średnicy.

Po czym jeszcze rozpoznamy rumień wędrujący?

Przypomina „tarczę strzelniczą”, w której w środku, w miejscu gdzie wgryzł się kleszcz, widoczna jest plamka, wokół niej jest blady okrąg, a zewnętrzne krawędzie zmiany są czerwone i powiększają się z dnia na dzień. W przypadku zmiany o podłożu alergicznym, na przestrzeni czasu obserwujemy jej blednięcie i zanikanie.

Uwaga – może się zdarzyć, że po kontakcie z zainfekowanym boreliozą kleszczem zmiana na skórze się nie pojawi. W tej sytuacji nasze podejrzenia powinny wzbudzić wystąpienie objawów przypominających grypę. Wówczas należy niezwłocznie udać się do lekarza, który zleci odpowiednie badania i wdroży leczenie antybiotykami.

Powrót

Czytaj inne artykuły

Gdzie lubią zagnieżdżać się kleszcze?

W związku z ociepleniem klimatu i rosnącą populacją kleszczy warto wiedzieć, jak ochronić siebie i swoich bliskich przed pasożytami…

Czytaj więcej >>
Jakie gatunki kleszczy spotykamy w Polsce?

Na świecie występuje ok. 860 gatunków kleszczy, w Polsce jest ich około 20. Kleszcze przenoszą liczne patogeny, które wywołują groźne choroby u ludzi i zwierząt. Można je spotkać we wszystkich  typach środowisk. Jakie gatunki kleszczy są szczególnie istotne i stanowią dla nas największe zagrożenie? Na to pytanie znajdziesz odpowiedź w tym artykule. Kleszcz pospolity Bezdyskusyjnie […]

Czytaj więcej >>
Jak prawidłowo usunąć kleszcza?

Myśl o samodzielnym wyciągnięciu kleszcza jest dla wielu osób tak przytłaczająca, że gdy jakimś nieszczęśliwym trafem złapią pasożyta, zapobiegawczo wolą odwiedzić szpitalną izbę przyjęć. Wg przeprowadzonych w 2017 roku  badań, aż 47% Polaków zadeklarowało właśnie ten sposób rozwiązania problemu z kleszczem. Nie jest to konieczne – pomoc lekarska jest niezbędna kiedy, nie uda się do […]

Czytaj więcej >>